foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
"Dziś, bar­dziej niż kiedy­kol­wiek, nauka wy­daje się kluczem do przet­rwa­nia. Zarówno dla naszej pla­nety jak i nas sa­mych ja­ko na­rodu, oraz nasze­go dob­ro­bytu i bez­pie­czeństwa. Nad­szedł czas, byśmy zno­wu naukę zaczęli trak­to­wać ja­ko jedną z naj­ważniej­szych dzie­dzin życia. "

zsp-pieniezno.pl

Szkoła Podstawowa im. Ziemi Warmińskiej

We wtorek 1 marca uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ziemi Warmińskiej w Pieniężnie obchodzili Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

„Występ na temat wolności dedykujemy dzieciom z Ukrainy, aby mogli tak jak my jak najszybciej cieszyć się wolnością i żyć w pokoju” – tymi słowami szóstoklasista Bartek rozpoczął apel.

Uczniowie odczytali krótkie komentarze dotyczące historii żołnierzy, którzy nie złożyli broni po roku 1945. Walczyli z sowietami i polskimi kolaborantami do połowy lat 60. Można było usłyszeć o Ince, Lalku czy Zagończyku. „Żołnierze Niezłomni - jeżeli nie zginęli z bronią w ręku, poddawani byli torturom, wyniszczającym śledztwom w polskich więzieniach. Po wojnie władza ludowa wykonała ponad 5 tysięcy wyroków śmierci na żołnierzach podziemia, a 20 tys. z nich zmarło w więzieniach. Do dziś nie znamy miejsca pochówku wielu żołnierzy”– wyjaśniali uczniowie klasy 6a i 7b. Tekstom towarzyszyły nagrania (pamiętnik Pileckiego, przysięga Inki, ) i piosenki w wykonaniu zespołu „W drodze” z repertuaru ,,De Press" i D. Malejonka.

Tego dnia w klasach i na korytarzach szkolnych pojawiły się ścienne gazetki na temat Żołnierzy Wyklętych. Na górnym korytarzu utworzono także tzw.ściankę ,,Solidarni z Ukrainą" - uczniowie mogli na niej umieszczać własne "słowo" czy grafikę, żeby okazać wsparcie walczącej o wolność Ukrainie.

galeria 

 

/grafika: ipn.gov.pl/

2024 Copyright Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pieniężnie Rights Reserved