Ogród rustykalny to inaczej ogród wiejski. Ogród, który niektórzy z nas - dorosłych pamiętają z dzieciństwa. Ogród, w którym dominuje przyroda w swej prostocie i swojskości, a funkcjonalność wysuwa się na pierwszy plan. Ogród wiejski, a więc wywodzący się z dawnej zagrody chłopskiej, gdzie praca na roli, życie rodzinne i stosunki z sąsiadami wyznaczały praktyczne znaczenie ogródka. Ogródek rustykalny wykorzystywał naturalne ukształtowanie terenu, nie wymagał dużych nakładów w przebudowie terenu i dekoracji, a jednak był piękny, bo taki naturalny, sielski, wesoły i malowniczy.

Mając powyższe na uwadze wraz z początkiem kalendarzowej wiosny rozpoczęliśmy prace w naszym ogródku. W gruncie przezimowały warzywa: marchew, pietruszka, jarmuż oraz zioła. Postanowiliśmy pierwsze nasadzenia zacząć od bratków, które nie boją się przymrozków i cieszą oczy radosnymi „buziami” oraz odstraszających „robactwo” aksamitek. Od strony południowej postawiliśmy omszały płot stanowiący ochronę dla naszego ula. Szybko znalazły się na nim gliniane dzbanki do podlewania, kosz wiklinowy służący do zbioru płodów i kapelusz chroniący pracujących od nadmiaru słońca. Na pozostawionym pniu stanęła donica z kwiatami, a kawałki drewna posłużyły za podpórki dla płotu.

26 kwietnia w Dniu Sadzenia Drzew posadziliśmy też symboliczny krzew. Przy wiosennym słońcu wykiełkowały i zakwitły kwiaty cebulowe: tulipany i żonkile. Teraz czekamy na deszcze, aby zasadzić drzewa.

(koordynatorki: p. Anna Sęk, p.Jadwiga Pilucik)

W piątek 10 maja klasy I-IV wzięły udział w warsztatach tkackich prowadzonych przez p. Olę i p. Jakuba z Pracowni Rzemiosł Dawnych. Cofnęliśmy się do zamierzchłych czasów… i uczyliśmy prząść i tkać.

Zobaczyliśmy, jak powstaje lniana sukienka. Wielu z nas nie wiedziało, że len to roślina uprawna kwitnąca na błękitno (lub biało). Dowiedzieliśmy się, że ubrania można robić z takich patyczków lnu, który poddaje się obróbce. Najpierw było łamanie zdrewniałych łodyg słomy (międlenie), potem usuwanie paździerzy, czesanie i rozdzielanie włókien.

Poznaliśmy zapomniany zawód i ciekawie spędziliśmy czas. Takie lekcje są super!

Dzień Drzewa – międzynarodowa akcja sadzenia drzew miała miejsce również w naszej szkole.

26 kwietnia uczniowie klasy IV b z panią od przyrody Anną Sęk i panią Jagodą Pilucik posadzili symboliczne drzewko w otoczeniu ogródka szkolnego. Wszystkie dzieci wykazały wielkie zaangażowanie w przeprowadzeniu obchodów „Święta drzewa”. Dodatkowo sadziły kwiaty w ogródku szkolnym. Nasze działania uwieczniliśmy na zdjęciach.

Uważamy, że tego typu lekcje mają wielki wpływ na kształtowanie pozytywnych zachowań ekologicznych. /klasa IVb/

Z okazji święta Konstytucji 3 maja w naszej szkole odbył się uroczysty apel przygotowany przez młodzież z koła teatralnego i zespołu muzycznego "W drodze".
Uczniowie pracowali pod opieką p. Agnieszki Turczyk, p. Wiesławy Sokołowskiej, p. Agnieszki Szczepłockiej, p. Iwony Onufrijuk i p. Piotra Żukowskiego. Fotorelacja z uroczystości w galerii.

2019 Copyright Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pieniężnie Rights Reserved