W odpowiedzi na zaproszenie Ministerstwa Edukacji i Nauki Przedszkole Publiczne w Pieniężnie już po raz trzeci wzięło udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta".

Akcja miała na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi, małych dzieci na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych związanych z naszym regionem, z naszą społecznością.

Projekt odbywa się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii- narodowej oraz lokalnej. Inicjatywa akcji nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Wraz z końcem października dzieci wraz z nauczycielkami przedszkola rozpoczęły realizację różnorodnych działań.

W przedszkolu został przygotowany program multimedialny na temat Zaduszek, tradycji związanych ze Świętem Zmarłych, który obejrzały wszystkie dzieci. W grupach odbyły się pogadanki na temat naszego miasta dawniej i dziś, tradycji i wydarzeń historycznych oraz o wyzwoleniu naszego kraju i miasta, a także na temat samej tradycji Zaduszek. Przedszkolaki miały możliwość obejrzenia przygotowanej w przedszkolu galerii zdjęć ukazujących nasze cudowne miasto sprzed lat. Dzieci wykonały prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji zaduszkowej. Wszystkie grupy przedszkolne udały się na cmentarz komunalny, gdzie uporządkowały i uprzątnęły z liści bezimienne groby oraz groby żołnierzy nieznanych. Zapaliły również znicze, pamiętając o szacunku do tych, którzy odeszli. Grupa sześciolatków wzięła udział w swojej małej akcji „Dzieci dzieciom" i zapaliła znicze na nagrobkach zmarłych dzieci.

Zorganizowana została również wycieczka patriotyczna śladami lokalnych miejsc pamięci, podczas której grupa "zerówki" odwiedziła zabytki Pieniężna i zapoznała się z historią z nimi związaną. (opr. p. Paulina Żyndul)