Na starość jest młodość potrzebniejsza niż za młodu /Hugo Dionizy Steinhaus/

W bieżącym roku przedszkolnym 2021/2022 Przedszkole Publiczne w Pieniężnie rozpoczęło współpracę z seniorami. Celem działań jest wzmacnianie więzi pokoleniowej, kultywowanie tradycji ludowych i narodowych, uczenie dzieci tolerancji w stosunku do osób starszych, sprawianie radości starszym ludziom i odczuwanie z tego zadowolenia i satysfakcji.

W październiku przedszkolaki z grupy 5-6 latków "Kotki" pod opieką Pani Ewy C. i Pani Anny D. wystąpiły z muzycznym upominkiem dla seniorów podczas Gminnego Dnia Seniora. Dzieci wręczyły osobom starszym laurki oraz złożyły serdeczne życzenia.
Seniorzy byli również gośćmi naszego przedszkola. Grupę 3-latków, na zaproszenie Pani Pauliny Ż., odwiedziła Pani Elżbieta O., babcia jednego z Krasnoludków, która przeczytała dzieciom bajkę, porozmawiała z nimi oraz poczęstowała słodkościami. Przedszkolaki w podziękowaniu zaśpiewały piosenkę "Kolorowe listki".
Grupa 4-5 latków wraz z Panią Edytą R. miała przyjemność odbyć ekscytującą podróż w świat muzyki akordeonowej w wykonaniu Pana Edwarda Z., dziadka jednego z przedszkolaków. Pan Edward opowiedział dzieciom o samym instrumencie oraz wykonał kilka wspaniałych utworów. Dzieci były zachwycone, zadawały mnóstwo pytań odnośnie instrumentu.
Grupę 3-4 latków z wychowawczynią Panią Anną R., wprowadziła w świat bajki "Kogucik i ziarenko" Pani Teresa D., babcia Julki. Dzieci słuchały z uwagą, zadawały pytania i dziękowały za wizytę. Były to piękne chwile zarówno dla dzieci, jak i dla Pani Teresy.

Niezwykle ważną sprawą w podejmowanych działaniach jest otwartość na potrzeby starszych ludzi. Nauczyciele poprzez własną empatyczną postawę, w sposób świadomy uczą dzieci traktowania starszych z szacunkiem. Uczą tolerancji, akceptacji drugiego człowieka. Niesienie radości drugiemu człowiekowi jest największą wartością, o której nie zapominamy. W życiu każdego jest czas na zabawę, naukę, pracę i wreszcie na odpoczynek. Towarzyszy to każdemu z nas i ogromnie ważne jest, aby mijające chwile niosły ze sobą piękne wspomnienia. Wierzymy, że to, czego nauczymy nasze przedszkolaki zaowocuje w przyszłości. /opr. p. Paulina Żyndul/