We wtorek 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.

Z tej okazji w naszej szkole odbyło się wiele akcji promujących język ojczysty.

QUIZY JĘZYKOWE w klasie 1c i 3a

Uczniowie z klas 1 c i 3a  razem z wychowawczyniami p.A.Zawiszewską i M.Trukawką wspólnie rozwiazywali zagadki ortograficzne, rebusy i quizy. Oprócz utrwalenia zasad poprawnej polszczyzny mieli okazję do integracji. Klasy otrzymały pamiątkowy dyplom.

galeria1

DYKTANDA w klasach 4-6

Uczniowie klas 4-6 rywalizowali o tytuł klasowego mistrza ortografii, pisząc tego dnia dyktanda. Nad przebiegiem konkursu czuwały nauczycielki języka polskiego: A.Maczuga, J.Mokrzycka, A.Turczyk.

Klasowymi mistrzami ortografii zostali:

4a -  Gabriel Kaczmarczyk

4b - Zofia Golec

5a - Oliwia Wiater

5b - Karina Roman

6a - Małgorzata Orlicka-Rewers

6b - Emilia Zielińska.

Zwycięzcy otrzymali dyplom i nagrodę książkową ufundowaną przez Radę Rodziców.

QUIZ JĘZYKOWY dla klas 7-8

Trzyosobowe reprezentacje klas 7. i 8. wzięły udział w quizie językowym. Uczniowie zmierzyli się z zadaniami z zakresu ortografii, poprawności językowej i frazeologii. Mieli za zadanie wyjaśnić znaczenie przysłów oraz dopasować literacki cytat do autora. Koordynatorem konkursu była p.A.Maczuga, ktorą wspierały członkinie jury:p.A.Kuziuta i A.Szczepłocka.

Wszystkie zespołu świetnie poradziły sobie z bardzo trudnymi zadaniami.  Wyniki są zbliżone i przedstawiają się następująco:

8b (Alicja Boncal, G.Trukawka, J.Włodarczyk) - I miejsce

8a (A.Turczyn, A.Kułyk, I.Królicki) -II miejsce

7a (L.Bauman, S.Federowicz, B.Kuszczak) - III miejsce

7b (N.Padło, G.Staciwa, W.Lebczyński) IV miejsce

galeria 2

galeria 1

Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami (ksiażki, pendrive'y, artykuły piśmiennicze) ufundowanymi przez Radę Rodziców.

W tym dniu pojawiły sie też dekoracje na szkolnych korytarzach: plakaty ilustrujące lektury (uczniowie klas 7-8), gazetka korytarzowa (p.J.Pilucik), dekoracja sali kolumnowej (p.M.Trukawka).

Gratulujemy wszystkim uczestnikom zabawy. Dziękujemy zangażowanym w przygotowania oraz sponsorowi nagród Radzie Rodziców. /zespół nauczycieli jezyka polskiego).

/grafika: zsp-pieniezno.pl/