phoca thumb l image113

Noc Biologów i my...

W piątek 13 stycznia  2017 r.  uczniowie klas IV-VI wraz z nauczycielami Anną Sęk, Jadwigą Pilucik, Mirosławą Sadżugą i Robertem Trzebińskim ze Szkoły Podstawowej im. Ziemi Warmińskiej  w Pieniężnie udali się na wycieczkę  na Uniwersytet Warmińsko - Mazurski  w Olsztynie na Noc Biologów.

Wizyta  na uczelni rozpoczęła się od jej zwiedzenia. Następnie uczniowie z opiekunami udali się na następujące  zajęcia warsztatowe: Laboratorium genetyczne: izolacja DNA „metodą kuchenną”. Zajęcia przybliżyły informacje na temat materiału genetycznego. Ponadto przeprowadzono, we współudziale z uczestnikami, izolację DNA w sposób możliwy do powtórzenia w warunkach domowych. Później grupa druga udała się do pracowni mikrobiologii na zajęcia pod tytułem: Odkryj tajniki mikroskopii elektronowej. Dzieci przygotowały materiał badawczy na ultramikrotomie. Następnie przeprowadziły obserwacje przygotowanych wcześniej skrawków materiału biologicznego w mikroskopie elektronowym. Kolejny punkt wycieczki to „Niewidzialny świat bakterii”. W czasie warsztatów uczniowie zapoznali się z tajnikami pracy mikrobiologa. Nauczyli się podstaw obsługi mikroskopu oraz innych sprzętów laboratoryjnych. Dowiedzieli się co „jedzą” bakterie oraz gdzie możemy je spotkać. Grupa czwarta uczestniczyła w zajęciach w katedrze fizjologii zwierząt - Zwierzęta w biotechnologii. Na tych warsztatach dzieci dowiedziały się jak bardzo niektóre zwierzęta przysłużyły się nauce i badaniom prowadzonym w laboratorium i poza nim. Na koniec uczniowie udali się na zajęcia „Jak to działa?” - tajniki organizmu zwierzęcego na wesoło. W trakcie zajęć przeprowadzano eksperymenty wyjaśniające funkcjonowanie narządów zmysłów, układu krwionośnego oraz ruchowego. Przykładowe tematy: Czy te oczy mogą kłamać?- iluzje optyczne; Co za emocje?- czyli jak na nasze ciało wpływają gry komputerowe?; Daktyloskopia- poznaj tajemnice linii papilarnych.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony uczniów. Wycieczka ta wzbudziła ciekawość oraz chęć do poznawania i zrozumienia świata - od podstawowych wiadomości przyrodniczych do zagadnień problematycznych.

Dzieci zmagały się z wieloma zadaniami i konkursami plastycznymi w zdrowej rywalizacji. Oczywiście starania nie poszły na marne i autorzy  najlepszych prac otrzymali nagrody.

Jako że całe wydarzenie było transmitowane przez media, nasi uczniowie mieli okazję udzielić wywiadu i wystąpić w telewizji.