13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Wiosną 1940 r., na mocy decyzji władz Związku Sowieckiego, zamordowano ponad 20 tys. żołnierzy Wojska Polskiego - jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 r. Byli wśród nich oficerowie, w tym rezerwiści: lekarze, prawnicy, nauczyciele, duchowni, inżynierowie. Ofiary chowano w masowych grobach, oprócz lasu w Katyniu były to miejscowości: Miednoje, Bykownia i inne. Ciała grzebano bezimiennie, w lasach tak, aby nie zostały nigdy odnalezione. Guziki, wyposażone w godło II Rzeczypospolitej pomogły w identyfikacji ofiar. Atrybut munduru – niemy świadek zbrodni stał się znakiem pamięci.

Sowieci przez 50 lat ukrywali prawdę o Katyniu.

10 kwietnia 2010 r., w 70. rocznicę zbrodni na polskich oficerach, grupa przedstawicieli polskich władz udała się do Katynia, by oddać hołd pomordowanym. Wszyscy pasażerowie i członkowie załogi samolotu, wśród nich prezydent Lech Kaczyński i prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, ponieśli śmierć w wyniku katastrofy lotniczej.

W Pieniężnie (przy budynku "Bajki") w ramach ogólnopolskiej akcji posadzono Dąb Pamięci dla uhonorowania porucznika Antoniego Galasa, który zginął w Katyniu.

Więcej o zbrodni katyńskiej: https://katyn.ipn.gov.pl/

/foto: ipn.gov.pl/