W kwietniu 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Ziemi Warmińskiej w Pieniężnie odbył się Powiatowy Konkurs Literacki ,,Nowa legenda warmińska”. Celem przedsięwzięcia było przede wszystkim ukazanie piękna i atrakcyjności naszego miasta oraz różnych zakątków Warmii. Uczniowie powiatu braniewskiego mieli możliwość rozwijania pasji literackich i zaprezentowania własnej twórczości.

Wpłynęło 65 prac ze szkół z Braniewa, Fromborka, Lelkowa i Pieniężna. W komisji jurorskiej pracowały: p. Jadwiga Pilucik, p. Elżbieta Ciechanowicz i p. Julita Królicka. Po długich i owocnych naradach jury podjęło następującą decyzję:

I miejsce- Miłosz Mokrzycki kl. VII a SP Pieniężno, Rzeka Wałsza, nowe źródełko
II miejsce- Igor Królicki kl. VI a SP Pieniężno, Legenda o potworze warmińskim
III miejsce- Ulana Puszkar kl.VI SP Lelkowo, Legenda o nimfie nad Jeziorem Głębockim

Wyróżnienia :
Anna Dworak kl. VIII SP Pieniężno, Nowa legenda warmińska
Maja Pilucik kl. VIII SP Pieniężno, Krwawa mąka
Amelia Skowrońska kl.VI SP nr 5 im. Ziemi Braniewskiej w Braniewie, Skąd się wzięła nazwa Braniewo
Bartłomiej Tyrawski kl. VIII SP Pieniężno, Dawno, dawno temu…
Mateusz Genderka kl. VIII SP im. Mikołaja Kopernika we Fromborku, Legenda o Koperniku i duchu kosmosu
Zofia Żakiewicz kl. VIII SP im. Mikołaja Kopernika we Fromborku, Legendarny obrońca Fromborka
Radosław Makarewicz kl. VII SP im. Mikołaja Kopernika we Fromborku, Legenda o powstaniu Fromborka

Nagrodzeni uczniowie otrzymają dyplomy oraz atrakcyjne nagrody, które ufundowała Gmina Pieniężno w ramach zadania publicznego w zakresie nauki, szkolnictwa wyższego edukacji, oświaty i wychowania.
Organizatorki serdecznie dziękują członkom jury oraz nauczycielom, którzy zachęcili do pracy twórczej swoich wychowanków. Składają gratulacje wszystkim uczestnikom konkursu.
Joanna Mokrzycka
Agnieszka Turczyk