Kolejny już raz biblioteka szkolna postanowiła uczcić rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce spotkaniem z Panem Stanisławem Chorążyczewskim i jego cennymi zbiorami.
12 grudnia, w przeddzień wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, odbyło się spotkanie, w czasie którego gość opowiadał o wydarzeniach sprzed 37 lat, demonstrował dokumenty i pamiątki. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia koszuli więziennej osoby internowanej, kartek i pocztówek z tamtego okresu, podziemnej prasy, znaczków, ulotek i tzw. bibuły.
Udostępnione zostały takie pisma, jak: „Biuletyn Elbląski”, „Podziemny Informator Katowicki”, „Pismo Akademickie Bratnia Pomoc”, „Dziennik Związkowy NSZZ Solidarność”, „Ordynariusz Magazyn Centrum Kultury w Olsztynie”, „Komitet Oporu Społecznego” i wiele innych materiałów.
Pan Chorążyczewski pokazywał uczniom legitymację Działacza Opozycji Komunistycznej, którą otrzymał w ostatnim czasie.
Padło wiele pytań. Przewijały się hasła: internowanie, godzina milicyjna, kartki żywnościowe, kopalnia „Wujek”, rozmowy kontrolowane, cenzura, „Solidarność”, Lech Wałęsa, generał Wojciech Jaruzelski, ksiądz Jerzy Popiełuszko itd.
Uczniowie kl. VII b z p. Wiesławą Sokołowską próbowali wyobrazić sobie rzeczywistość komunistycznej Polski. Brak wszelkich towarów w sklepach, ograniczenia wolności, prześladowanie działaczy opozycji, strach i niepewność jutra. Polskę biedną, smutną i siermiężną, taką zza „żelaznej kurtyny”.
Wystawa była dostępna przez trzy dni i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Składam serdeczne podziękowania naszemu Gościowi za udostępnione materiały i ciekawą lekcję najnowszej historii.
Jadwiga Pilucik